Vicor Corporation V24C15E50BF2
V24C15E50BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E50BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
V24C15E50BF2.pdf
Availability of V24C15E50BF2
QUANTITY
V24C15E50BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E50BF2
Internal Part NumberEIS-V24C15E50BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E50BF2
Related LinksV24C15, V24C15E50BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E50BF2 Details Description
Related parts for V24C15E50BF2
IC DAC DUAL V-OUT 13BIT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
2.0MM PITCH CRIMP HOUSING 8P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 47 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
LASER SELF-LAM LABEL 1.00 datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CONN SOCKET 5W5 F 30A datasheet.pdf