Vicor Corporation V24C15E50BN3
V24C15E50BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E50BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
V24C15E50BN3.pdf
Availability of V24C15E50BN3
QUANTITY
V24C15E50BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E50BN3
Internal Part NumberEIS-V24C15E50BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E50BN3
Related LinksV24C15, V24C15E50BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E50BN3 Details Description
Related parts for V24C15E50BN3
THERMISTOR NTC 220K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 75K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 16POS datasheet.pdf