Vicor Corporation V24C15H100B3
V24C15H100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15H100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15H100B3.pdf
Availability of V24C15H100B3
QUANTITY
V24C15H100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15H100B3
Internal Part NumberEIS-V24C15H100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15H100B3
Related LinksV24C15, V24C15H100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15H100B3 Details Description
Related parts for V24C15H100B3
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 60V 4USOP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROTSW 5A 1-4 WIRE R=100 datasheet.pdf