Vicor Corporation V24C15H100BN2
V24C15H100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15H100BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15H100BN2.pdf
Availability of V24C15H100BN2
QUANTITY
V24C15H100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15H100BN2
Internal Part NumberEIS-V24C15H100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15H100BN2
Related LinksV24C15, V24C15H100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15H100BN2 Details Description
Related parts for V24C15H100BN2
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 44POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT FOR SAFETY MAT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf