Vicor Corporation V24C15H150BG
V24C15H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C15H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15H150BG.pdf
Availability of V24C15H150BG
QUANTITY
V24C15H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15H150BG
Internal Part NumberEIS-V24C15H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15H150BG
Related LinksV24C15, V24C15H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15H150BG Details Description
Related parts for V24C15H150BG
POT 500 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HAN E AV ACCES. FIXING ELEMENT S datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 150MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 8P8C JCK LOW PROFILE NO LED datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - HEXACON datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf