Vicor Corporation V24C15T100BS3
V24C15T100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15T100BS3.pdf
Availability of V24C15T100BS3
QUANTITY
V24C15T100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T100BS3
Internal Part NumberEIS-V24C15T100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W