Vicor Corporation V24C15T150BS3
V24C15T150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15T150BS3.pdf
Availability of V24C15T150BS3
QUANTITY
V24C15T150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T150BS3
Internal Part NumberEIS-V24C15T150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15T150BS3
Related LinksV24C15, V24C15T150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15T150BS3 Details Description
Related parts for V24C15T150BS3
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 1A 9V datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .07W STER 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
REFRIGERATOR DOOR SWITCH datasheet.pdf
15UF 40V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf