Vicor Corporation V24C24E150BF3
V24C24E150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24E150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24C24E150BF3.pdf
Availability of V24C24E150BF3
QUANTITY
V24C24E150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24E150BF3
Internal Part NumberEIS-V24C24E150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24E150BF3
Related LinksV24C24, V24C24E150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24E150BF3 Details Description
Related parts for V24C24E150BF3
SSR OCMOS FET 170MA 2CH NO 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.1A 600 MOHM datasheet.pdf
RES 620 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD829AR datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL PWR DETECTOR HMC1030 datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A datasheet.pdf