Vicor Corporation V24C24E50BG3
V24C24E50BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24E50BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
V24C24E50BG3.pdf
Availability of V24C24E50BG3
QUANTITY
V24C24E50BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24E50BG3
Internal Part NumberEIS-V24C24E50BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24E50BG3
Related LinksV24C24, V24C24E50BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24E50BG3 Details Description
Related parts for V24C24E50BG3
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SGE1510-4-1940A-200MQD datasheet.pdf
RES 400K OHM 2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf