Vicor Corporation V24C24T100B
V24C24T100B picture photo
Mfg. Part Number
V24C24T100B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V24C24T100B.pdf
Availability of V24C24T100B
QUANTITY
V24C24T100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24T100B
Internal Part NumberEIS-V24C24T100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24T100B
Related LinksV24C2, V24C24T100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24T100B Details Description
Related parts for V24C24T100B
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN DIN RAIL 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DVI-D MALE TO HDMI FEMALE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf