Vicor Corporation V24C24T100BF3
V24C24T100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24T100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V24C24T100BF3.pdf
Availability of V24C24T100BF3
QUANTITY
V24C24T100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24T100BF3
Internal Part NumberEIS-V24C24T100BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24T100BF3
Related LinksV24C24, V24C24T100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24T100BF3 Details Description
Related parts for V24C24T100BF3
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 20PS GOLD SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FREQ MOD EMI REDUCTION 8SOIC datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf