Vicor Corporation V24C24T50B2
V24C24T50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24T50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
V24C24T50B2.pdf
Availability of V24C24T50B2
QUANTITY
V24C24T50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24T50B2
Internal Part NumberEIS-V24C24T50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24T50B2
Related LinksV24C2, V24C24T50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24T50B2 Details Description
Related parts for V24C24T50B2
BIT POZIDRIV SZ2 0.98" 2/PK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL TEMP SWITCH/SENSOR datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 9A 10.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
7.62MM RT ANGLE HEADER 12 POS datasheet.pdf
IC FREQUENCY SYNTHESIZER 6PIN datasheet.pdf
MICRO 31C S 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf