Vicor Corporation V24C28C100BL3
V24C28C100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28C100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28C100BL3.pdf
Availability of V24C28C100BL3
QUANTITY
V24C28C100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28C100BL3
Internal Part NumberEIS-V24C28C100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28C100BL3
Related LinksV24C28, V24C28C100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28C100BL3 Details Description
Related parts for V24C28C100BL3
IC SUPERH MPU ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 60POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 26POS .050" SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 14HTSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 4A TO220SIS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 200W 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf