Vicor Corporation V24C28C150BF3
V24C28C150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28C150BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24C28C150BF3.pdf
Availability of V24C28C150BF3
QUANTITY
V24C28C150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28C150BF3
Internal Part NumberEIS-V24C28C150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28C150BF3
Related LinksV24C28, V24C28C150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28C150BF3 Details Description
Related parts for V24C28C150BF3
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf