Vicor Corporation V24C28E150BL2
V24C28E150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28E150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24C28E150BL2.pdf
Availability of V24C28E150BL2
QUANTITY
V24C28E150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28E150BL2
Internal Part NumberEIS-V24C28E150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28E150BL2
Related LinksV24C28, V24C28E150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28E150BL2 Details Description
Related parts for V24C28E150BL2
EVALUATION MODULE FOR ADS5440 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .100" GOLD datasheet.pdf