Vicor Corporation V24C28E50B
V24C28E50B picture photo
Mfg. Part Number
V24C28E50B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
V24C28E50B.pdf
Availability of V24C28E50B
QUANTITY
V24C28E50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28E50B
Internal Part NumberEIS-V24C28E50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.78A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28E50B
Related LinksV24C2, V24C28E50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28E50B Details Description
Related parts for V24C28E50B
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf