Vicor Corporation V24C28E50BG
V24C28E50BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C28E50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
V24C28E50BG.pdf
Availability of V24C28E50BG
QUANTITY
V24C28E50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28E50BG
Internal Part NumberEIS-V24C28E50BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.78A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28E50BG
Related LinksV24C2, V24C28E50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28E50BG Details Description
Related parts for V24C28E50BG
HOLDER BATTERY COIN 20MM DIA SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.9KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
HEADER 4 POS R/A SIP PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 8.5A 56LFPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf