Vicor Corporation V24C28T100BG2
V24C28T100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28T100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28T100BG2.pdf
Availability of V24C28T100BG2
QUANTITY
V24C28T100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28T100BG2
Internal Part NumberEIS-V24C28T100BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28T100BG2
Related LinksV24C28, V24C28T100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28T100BG2 Details Description
Related parts for V24C28T100BG2
FRAME FIXED MALE SZ3 FOR 2MOD datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
CONN SPRING 66POS DUAL .236 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CK505 VREG RES 56-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.1A 100 MOHM datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf