Vicor Corporation V24C28T100BN
V24C28T100BN picture photo
Mfg. Part Number
V24C28T100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28T100BN.pdf
Availability of V24C28T100BN
QUANTITY
V24C28T100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28T100BN
Internal Part NumberEIS-V24C28T100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28T100BN
Related LinksV24C28, V24C28T100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28T100BN Details Description
Related parts for V24C28T100BN
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 0804 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 7.5V SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES MO 1W 0.27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOMICRO 5-24VDC 2M datasheet.pdf
NFC/RFID 16KBIT EEPROM 13.56MHZ datasheet.pdf