Vicor Corporation V24C36C100BL3
V24C36C100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36C100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36C100BL3.pdf
Availability of V24C36C100BL3
QUANTITY
V24C36C100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36C100BL3
Internal Part NumberEIS-V24C36C100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36C100BL3
Related LinksV24C36, V24C36C100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36C100BL3 Details Description
Related parts for V24C36C100BL3
IC LATCH OCT D-TYPE 3ST 20SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 84A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 0905 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf