Vicor Corporation V24C36E100BL3
V24C36E100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36E100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36E100BL3.pdf
Availability of V24C36E100BL3
QUANTITY
V24C36E100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36E100BL3
Internal Part NumberEIS-V24C36E100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36E100BL3
Related LinksV24C36, V24C36E100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36E100BL3 Details Description
Related parts for V24C36E100BL3
IC REG BUCK 1.8V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENS DISP AMP 4-20MA 10UM BALL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 1.1KV RADIAL datasheet.pdf