Vicor Corporation V24C36M100BS2
V24C36M100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36M100BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36M100BS2.pdf
Availability of V24C36M100BS2
QUANTITY
V24C36M100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36M100BS2
Internal Part NumberEIS-V24C36M100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36M100BS2
Related LinksV24C36, V24C36M100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36M100BS2 Details Description
Related parts for V24C36M100BS2
TRANSFORMER PULSE 492UH .8DCR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 NYLON datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 30POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf