Vicor Corporation V24C36T100BL2
V24C36T100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36T100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36T100BL2.pdf
Availability of V24C36T100BL2
QUANTITY
V24C36T100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36T100BL2
Internal Part NumberEIS-V24C36T100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36T100BL2
Related LinksV24C36, V24C36T100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36T100BL2 Details Description
Related parts for V24C36T100BL2
AC/DC CONVERTER 28V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf