Vicor Corporation V24C36T100BN3
V24C36T100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36T100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36T100BN3.pdf
Availability of V24C36T100BN3
QUANTITY
V24C36T100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36T100BN3
Internal Part NumberEIS-V24C36T100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36T100BN3
Related LinksV24C36, V24C36T100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36T100BN3 Details Description
Related parts for V24C36T100BN3
IC MCU 8BIT 12KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 10' NM SMA MALE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
FAN 120X25MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf