Vicor Corporation V24C36T50BL3
V24C36T50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36T50BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
V24C36T50BL3.pdf
Availability of V24C36T50BL3
QUANTITY
V24C36T50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36T50BL3
Internal Part NumberEIS-V24C36T50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36T50BL3
Related LinksV24C36, V24C36T50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36T50BL3 Details Description
Related parts for V24C36T50BL3
WI-ME 8MB SDRAM 4MB FLASH 10 PAK datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 170V 250A MS013 datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO214AC datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONN DIN B MALE R/A C1 32POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 16TQFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf