Vicor Corporation V24C3V3E50BN
V24C3V3E50BN picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3E50BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3E50BN.pdf
Availability of V24C3V3E50BN
QUANTITY
V24C3V3E50BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3E50BN
Internal Part NumberEIS-V24C3V3E50BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3E50BN
Related LinksV24C3V, V24C3V3E50BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3E50BN Details Description
Related parts for V24C3V3E50BN
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 34PCM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6BA BRASS 3/8" datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CABLE 38POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 200MA 8.63 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf