Vicor Corporation V24C3V3E50BN
V24C3V3E50BN picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3E50BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3E50BN.pdf
Availability of V24C3V3E50BN
QUANTITY
V24C3V3E50BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3E50BN
Internal Part NumberEIS-V24C3V3E50BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3E50BN
Related LinksV24C3V, V24C3V3E50BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3E50BN Details Description
Related parts for V24C3V3E50BN
BOX ABS GRAY 2.39"L X 1.74"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
IC ADC SRL 12BIT 4CH 2.7V 16QSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 250MW SOD123 datasheet.pdf