Vicor Corporation V24C5E125BF2
V24C5E125BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C5E125BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W
Datasheet Download
V24C5E125BF2.pdf
Availability of V24C5E125BF2
QUANTITY
V24C5E125BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5E125BF2
Internal Part NumberEIS-V24C5E125BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5E125BF2
Related LinksV24C5E, V24C5E125BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5E125BF2 Details Description
Related parts for V24C5E125BF2
CONN HDR DUAL 28POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 64.9OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT MINI SPRING TIN datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
GHOSTBRIDGE ACCESSORY MOUNTING B datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
DSUB 25 F WW .585" G ZINC datasheet.pdf