Vicor Corporation V24C5H125BN2
V24C5H125BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C5H125BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W
Datasheet Download
V24C5H125BN2.pdf
Availability of V24C5H125BN2
QUANTITY
V24C5H125BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5H125BN2
Internal Part NumberEIS-V24C5H125BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5H125BN2
Related LinksV24C5H, V24C5H125BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5H125BN2 Details Description
Related parts for V24C5H125BN2
IC REG LDO 1.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC 5V SCSI TERMINATOR 24-DIP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 5"L X 2.44"W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12-DFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V SMT /NAIL DR 30AU datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
220UF 400V 25X50MM 85C 12000H datasheet.pdf