| Internal Part Number | EIS-V250LA20APX2855 | |
| Standard Package | 700 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LA | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 351V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 390V | |
| Varistor Voltage (Max) | 429V | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 250VAC | |
| Maximum DC Volts | 330VDC | |
| Energy | 72J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |