Littelfuse V250LS10PX2855
V250LS10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V250LS10PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 354V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V250LS10PX2855.pdf
Availability of V250LS10PX2855
QUANTITY
V250LS10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LS10PX2855
Internal Part NumberEIS-V250LS10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy40J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LS10PX2855
Related LinksV250LS1, V250LS10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LS10PX2855 Details Description
Related parts for V250LS10PX2855
CONN RECEPT 13POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB QZROM 64SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 R/A datasheet.pdf
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
FPG3/4/5/7 CARRIER 5X20 IP 40 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 8A MED datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 6POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 39K OHM 14SOIC datasheet.pdf