Littelfuse V250LS40APX2855
V250LS40APX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V250LS40APX2855
Brief Description
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V250LS40APX2855.pdf
Availability of V250LS40APX2855
QUANTITY
V250LS40APX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LS40APX2855
Internal Part NumberEIS-V250LS40APX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy130J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LS40APX2855
Related LinksV250LS4, V250LS40APX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LS40APX2855 Details Description
Related parts for V250LS40APX2855
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 3.3A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 13 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 8A LEVER datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.8V 70A 126W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf