Littelfuse V250LS4P
V250LS4P picture photo
Mfg. Part Number
V250LS4P
Brief Description
VARISTOR 354V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V250LS4P.pdf
Availability of V250LS4P
QUANTITY
V250LS4P Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LS4P
Internal Part NumberEIS-V250LS4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy21J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LS4P
Related LinksV250, V250LS4P Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LS4P Details Description
Related parts for V250LS4P
HEATSINK PWR W/PINS BLACK TO-220 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GROMMET RUBBER GRAY datasheet.pdf
PMR40 DIVIDER WALL 5FT. datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf