Littelfuse V250LU4PX2855
V250LU4PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V250LU4PX2855
Brief Description
VARISTOR 354V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V250LU4PX2855.pdf
Availability of V250LU4PX2855
QUANTITY
V250LU4PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V250LU4PX2855
Internal Part NumberEIS-V250LU4PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy21J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V250LU4PX2855
Related LinksV250LU, V250LU4PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V250LU4PX2855 Details Description
Related parts for V250LU4PX2855
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 22POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
RING TONGUE R TYPE datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 10POS VERT SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 3DDPAK datasheet.pdf