Littelfuse V251CA32
V251CA32 picture photo
Mfg. Part Number
V251CA32
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 354V 20KA DISC 32MM
Datasheet Download
V251CA32.pdf
Availability of V251CA32
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V251CA32 Order Process
Ship out your order
Specifications of V251CA32
Internal Part NumberEIS-V251CA32
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesCA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge20kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy330J
Package / CaseDisc 32mm
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V251CA32
Related LinksV251, V251CA32 Datasheet, Littelfuse Distributor
V251CA32 Details Description
Related parts for V251CA32
CONN TERM FEMALE 26-28AWG TIN datasheet.pdf
SENS PRESSURE 14.5 PSI MAX MPAK datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CUTTER HOLE-CARBD 1.000" 25.4MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 0.005% RADIAL datasheet.pdf