Littelfuse V251CA40
V251CA40 picture photo
Mfg. Part Number
V251CA40
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 354V 40KA DISC 40MM
Datasheet Download
V251CA40.pdf
Availability of V251CA40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V251CA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of V251CA40
Internal Part NumberEIS-V251CA40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesCA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy370J
Package / CaseDisc 40mm
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V251CA40
Related LinksV251, V251CA40 Datasheet, Littelfuse Distributor
V251CA40 Details Description
Related parts for V251CA40
LED YELLOW DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 4BIT TTL 16QSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC FANOUT BUFF DIFF 20-QFN datasheet.pdf
LED PANEL GRN DIFF SNAP-IN 18"LD datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
XLAMP XP-E2 COLOR LEDS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf