| Internal Part Number | EIS-V25S385P | |
| Standard Package | 150 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | UltraMOV™ 25S | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 558V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 620V | |
| Varistor Voltage (Max) | 682V | |
| Current - Surge | 22kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 385VAC | |
| Maximum DC Volts | 505VDC | |
| Energy | 630J | |
| Package / Case | Radial | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V25S385P | |
| Related Links | V25S, V25S385P Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 6609035-9 | FILTER POWER LINE RFI .250 10A | datasheet.pdf | |