Littelfuse V270ZU05PX2855
V270ZU05PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V270ZU05PX2855
Brief Description
VARISTOR 243V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V270ZU05PX2855.pdf
Availability of V270ZU05PX2855
QUANTITY
V270ZU05PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V270ZU05PX2855
Internal Part NumberEIS-V270ZU05PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy7.5J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V270ZU05PX2855
Related LinksV270ZU0, V270ZU05PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V270ZU05PX2855 Details Description
Related parts for V270ZU05PX2855
IC SYNC FIFO MEM 2048X9 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 42"X36" ALUM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf