Littelfuse V275LA40BPX1347
V275LA40BPX1347 picture photo
Mfg. Part Number
V275LA40BPX1347
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V275LA40BPX1347.pdf
Availability of V275LA40BPX1347
QUANTITY
V275LA40BPX1347 Order Process
Ship out your order
Specifications of V275LA40BPX1347
Internal Part NumberEIS-V275LA40BPX1347
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)389V
Varistor Voltage (Typ)421V
Varistor Voltage (Max)453V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts369VDC
Energy140J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V275LA40BPX1347
Related LinksV275LA4, V275LA40BPX1347 Datasheet, Littelfuse Distributor
V275LA40BPX1347 Details Description
Related parts for V275LA40BPX1347
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 R/A datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
IC OP AMP GP 7MHZ RR 14SOIC datasheet.pdf