Littelfuse V275LU10PX2855
V275LU10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V275LU10PX2855
Brief Description
VARISTOR 389V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V275LU10PX2855.pdf
Availability of V275LU10PX2855
QUANTITY
V275LU10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V275LU10PX2855
Internal Part NumberEIS-V275LU10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts369VDC
Energy45J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V275LU10PX2855
Related LinksV275LU1, V275LU10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V275LU10PX2855 Details Description
Related parts for V275LU10PX2855
RES 40 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 25MA SOT-143 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 50V 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf