Littelfuse V275LU2PX2855
V275LU2PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V275LU2PX2855
Brief Description
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
V275LU2PX2855.pdf
Availability of V275LU2PX2855
QUANTITY
V275LU2PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V275LU2PX2855
Internal Part NumberEIS-V275LU2PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)405V
Varistor Voltage (Typ)450V
Varistor Voltage (Max)495V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts369VDC
Energy23J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V275LU2PX2855
Related LinksV275LU, V275LU2PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V275LU2PX2855 Details Description
Related parts for V275LU2PX2855
IC REG LDO 2.5V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 120MA 1CH NO 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 37POS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2.54MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CGHV27200 datasheet.pdf
PWR 2X3 HDR datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf