Littelfuse V27ZC60PX10
V27ZC60PX10 picture photo
Mfg. Part Number
V27ZC60PX10
Brief Description
VARISTOR 23V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V27ZC60PX10.pdf
Availability of V27ZC60PX10
QUANTITY
V27ZC60PX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V27ZC60PX10
Internal Part NumberEIS-V27ZC60PX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy120J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V27ZC60PX10
Related LinksV27ZC, V27ZC60PX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V27ZC60PX10 Details Description
Related parts for V27ZC60PX10
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN SPLICE 1200-2600CMA THRU datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RFI SHIELD CLIP TIN SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf