Littelfuse V27ZS1PX2855
V27ZS1PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V27ZS1PX2855
Brief Description
VARISTOR 23V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
V27ZS1PX2855.pdf
Availability of V27ZS1PX2855
QUANTITY
V27ZS1PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V27ZS1PX2855
Internal Part NumberEIS-V27ZS1PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy1.0J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V27ZS1PX2855
Related LinksV27ZS1, V27ZS1PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V27ZS1PX2855 Details Description
Related parts for V27ZS1PX2855
BOX STEEL GRAY 4"L X 5"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ 14SO datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3M 30 AWG QSFP+ - QSFP+ PASSIVE datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
TRANS 2NPN 75V 0.6A SOT363 datasheet.pdf
1500UF 6.3V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf