Vicor Corporation V28A12C200BF3
V28A12C200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A12C200BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12C200BF3.pdf
Availability of V28A12C200BF3
QUANTITY
V28A12C200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12C200BF3
Internal Part NumberEIS-V28A12C200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12C200BF3
Related LinksV28A12, V28A12C200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12C200BF3 Details Description
Related parts for V28A12C200BF3
IC COUNTER BINARY SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 30A 2.5V 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.27K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 200CPR 3MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-15 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf