Vicor Corporation V28A12T200BL2
V28A12T200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A12T200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12T200BL2.pdf
Availability of V28A12T200BL2
QUANTITY
V28A12T200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12T200BL2
Internal Part NumberEIS-V28A12T200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12T200BL2
Related LinksV28A12, V28A12T200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12T200BL2 Details Description
Related parts for V28A12T200BL2
SWTCH ROTARY ADJ LEVER SNAP 300V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RF ANTENNA datasheet.pdf
1.27MM PF HDR LOPRO POLZ BLK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
BCVP-381R- 2 BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
3P TERMI-BLOK HDR,HIGH TEMP, TAP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf