Vicor Corporation V28A12T200BN
V28A12T200BN picture photo
Mfg. Part Number
V28A12T200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12T200BN.pdf
Availability of V28A12T200BN
QUANTITY
V28A12T200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12T200BN
Internal Part NumberEIS-V28A12T200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12T200BN
Related LinksV28A12, V28A12T200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12T200BN Details Description
Related parts for V28A12T200BN
PLC RELAY OPTOCOUPLER 24VDC datasheet.pdf
LED 2MM BI-LEVEL YLW/YLW DIFF datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.8V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16SO datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 2A TO277A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf