Vicor Corporation V28A12T200BS2
V28A12T200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A12T200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V28A12T200BS2.pdf
Availability of V28A12T200BS2
QUANTITY
V28A12T200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A12T200BS2
Internal Part NumberEIS-V28A12T200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A12T200BS2
Related LinksV28A12, V28A12T200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A12T200BS2 Details Description
Related parts for V28A12T200BS2
DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AD datasheet.pdf
TERM RING NYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES .22 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CABINET STEEL 24X72X72 GREY datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 740MA 340 MOHM datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 52MM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
26500 5C 5#20 P BY PLUG WC datasheet.pdf
4.7UF 160V 8X16 85C AXI datasheet.pdf