Vicor Corporation V28A15M200BS2
V28A15M200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A15M200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V28A15M200BS2.pdf
Availability of V28A15M200BS2
QUANTITY
V28A15M200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A15M200BS2
Internal Part NumberEIS-V28A15M200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.50" H (116.8mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A15M200BS2
Related LinksV28A15, V28A15M200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A15M200BS2 Details Description
Related parts for V28A15M200BS2
TERM BLOCK HDR 3POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 131.25VC AXL datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC PWR MGMT SW REG 32-VCSP datasheet.pdf