Vicor Corporation V28A24H200BN
V28A24H200BN picture photo
Mfg. Part Number
V28A24H200BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V28A24H200BN.pdf
Availability of V28A24H200BN
QUANTITY
V28A24H200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A24H200BN
Internal Part NumberEIS-V28A24H200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A24H200BN
Related LinksV28A24, V28A24H200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A24H200BN Details Description
Related parts for V28A24H200BN
CAP FILM 1UF 20% 250VAC RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 8POS TIN datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 OLIV datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 25A 32VDC BLADE datasheet.pdf