Vicor Corporation V28A28H200BL2
V28A28H200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A28H200BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V28A28H200BL2.pdf
Availability of V28A28H200BL2
QUANTITY
V28A28H200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A28H200BL2
Internal Part NumberEIS-V28A28H200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A28H200BL2
Related LinksV28A28, V28A28H200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A28H200BL2 Details Description
Related parts for V28A28H200BL2
LED T-5MM 635NM IRED DIFF PCB datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SL 5.08/3/180B 3.2 SN BL datasheet.pdf
CONDUCTION COOLED KEY datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf